مهرانگیز شعاع کاظمی عضو هیات علمی دانشکده علوم انسانی دانشگاه الزهرا: از مهمترین مواردی که در کشور ما سلامت روان افراد را بهم می ریزد، نارضایتی از شغل است.

2022/06/23

نشستی با موضوع «سلامت روان و سلسله مراتب نیازهای زیستی_روانی» در موسسه مطالعات دین و اقتصاد برگزار گردید، دکتر فرشاد مومنی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در ابتدای این نشست به سخنرانی پرداخت 

در بخش دیگری از این نشست، مهرانگیز شعاع کاظمی عضو هیات علمی دانشکده علوم انسانی دانشگاه الزهرا در این نشست به تشریح تعاریف سلامت روان شهروندان پرداخت و گفت: تعریفی که سازمان بهداشت جهانی از سلامت روان می دهد، این است که سلامت روان به معنای عدم بیماری جسمی و روانی نیست و ویژگی های مهم تری دارد. اولین مولفه سلامت روان«خوب بودن ذهنی»  یا بهزیستی ذهنی به عنوان مهم ترین ویژگی یک انسان در دارا بودن سلامت روان شناخته می شود یعنی فرد باید از یک ظرفیت ذهنی خوبی برخوردار باشد. دومین ویژگی سلامت روان این است که خودکارآمدی در انسان ها دیده شود یعنی فرد خود را انسان مفیدی بداند. اگر به فرد اجازه بروز و  نشان دادن خود داده شود می توان این خودکارامدی را در او را ببینیم. ما در خیلی از سازمان ها افراد توانمندی داریم که دپرس هستند که خیلی

ویژگی بعدی سلامت روان، استقلال و خودمختاری فرد است. یعنی فرد می داند باید چکار کند و خیلی مهم نیست کجا قرار گرفته است. در دوره کرونا این مورد در دورکاری افراد قابل مشاهده بود. این افراد ثابت کردند که ما به کارکنان بسیار نیاز نداریم. 

وی افزود: یکی از مواردی که در کشور ما سلامت روان افراد را بهم می ریزد، نارضایتی از شغل است. وقتی تعامل خوبی در بین افراد شکل نمی گیرد یعنی سلامت روان از یک فرد و مجموعه آن گرفته شده است. یکی از بیماری های شایع در نبود سلامت روان، بیماری افسردگی است و در جامعه ما هم بسیار دیده می شود. ما در جامعه داریم مرتبا مشاهده می کنیم یک سرقت های عجیبی شکل می گیرد مثلا فرد نان می دزدد. جای تاسف است که بیشتر میوه فروشان میوه های پوسیده بیشتری برای فروش دارند. این مسائل ارزشمندی افراد را ازبین می‌برد. همبستگی بین نسلی یکی دیگر از مولفه های سلامت روان است. شاید هنوز هم برای ما سخت باشد که یکی از اقوام مانند پدربزرگ و مادربزرگ را از دست بدهیم اما برای نوجوانان ما تعامل با پدر و مادر هم سخت شده است. وقتی این موارد بین محیط خانواده اتفاق میفتند نمی توانیم بگوییم این خانواده، سلامت روان دارد. 

شعاع کاظمی با بیان اینکه فرد سالم کسی است که نیازهای اساسی وی رفع شده باشد، گفت: اولین سطح هرم مازلو، نیازهای بنیادی فیزیولوژیکی است.  اینکه گاها دیده می شود که برخی فروشگاه از ترس کرونا یا گرانی خالی می شوند، حاکی از اهمیت این نیاز ها است. مازلو معتقد است که بعد از تامین نیازهای سطح اول و دوم، به مرحله احساس ارزشمندی می رسد. وقتی کسی دست به سرقت می زند می گوید من جایی در جامعه ندارم. ریشه این مسائل در تعلیم و تربیتی است که می توانست در خانواده شکل بگیرد و رخ نداد اما وقتی خانواده به سیستم آموزشی اعتماد کرد ما باید به بهترین شکل این وظیفه را انجام دهیم چون ما در خلقت کسی با ضریب هوشی صفر نداریم. کسانی هستند که باید مورد حمایت قرار بگیرند اما افراد دیگر اگر مورد توجه قرار نگیرند و جامعه به آنها بها نداند ممکن است به یک بزهکار تبدیل شوند. کسانی که بعد از زورگیری، خفت گیری و ...  توسط پلیس دستگیر می شوند می گویند من کجای این جامعه جای دارم؟ خانه دارم؟ شغل دارم؟ ریشه این مسائل چیست؟ می توانست آموزش این افراد در خانه شکل بگیرد که بنا بر دلایلی نمی شود اما باید آموزش اینها در مدرسه و ... به شکل خوب صورت بگیرد. کسانی هم هستند که رنج تحصیل را به دوش کشیده اند اما جامعه امکانی در اختیار اینها قرار نداده است. پس نیاز است به ارزشمندی افراد بها داده شود.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: راجرز می گوید انسان موجودی اجتماعی، پیش رونده و مثبت است. به همین خاطر تعریف او از فرد سالم، فردی است که از تجارب زمانش آگاه است و از آن استفاده می کند. در آگهی های استخدام گفته می شود که فرد باید با تجربه باشد. دانشجو از کجا باید تجربه کسب کرده باشد؟ با این کارها ما این جوانان را مریض می کنیم. از سوی دیگر می بینیم تمایل به یادگیری دائم دیده نمی شود. بسیاری از دانشجوها در کلاس ها کتبی را می خوانند که مربوط به 35 سال پیش است. یعنی همکاران ما کتاب نمی خوانند و کتاب جدید معرفی نمی کنند. یک انسان با سلامت روان، کسی است که به ارگانیسم خود اعتماد کند یعنی فرد می گوید اگر جامعه به ما فرصت نداد یک فرصت دیگر مهیا می کنیم اما متاسفانه ما می بینیم که وقتی افراد پس زده میشوند، منزوی و افسرده می شوند. 

شعاع کاظمی در پایان به بیان چند توصیه برای بالا بردن سلامت روان پرداخت گفت: افراد باید واقعیت وجودی خود را بپذیرند و با همین چیزی که هستند می توانند بهترین باشند. مورد دیگر چگونگی جلب حمایت های اجتماعی است. گاهی اوقات ما منتظر هستیم کسانی بیایند و به ما کمک کنند اما باید دید که چگونه می توان با مشورت و بهره گیری از افراد به ارتقای سلامت خود بپردازیم. 


   


نظرات کاربران
   
   
   
سخنران : 🔰 جناب آقای دکتر مسعود فکری 🔰جناب آقای دکتر فرشاد مومنی
زمان : 

پنج شنبه ۲۰ مرداد سال ۱۴۰۱
 از ساعت ۱۴ الی ۱۶ به صورت لایو و از طریق پیج اینستاگرام نشرنهادگرا برگزار خواهد شد.
 


مکان : 

کانال موسسه مطالعات دین و اقتصاد
‏🆔 @dinoeqtesad

🔹اینستاگرام موسسه مطالعات دین و اقتصاد
‏🆔 din_o_eqtesad
 

دیدگاه های روز
 • برگزاری دوره آموزشی تابستان و پاییز 1401

  به نام خدا 
  ❇️موسسه مطالعات دين و اقتصاد 
  ❇️انجمن علمی دانشجویی اقتصاد دانشگاه الزهرا(س)
  ❇️انجمن علمی اقتصاد دانشگاه سیستان و بلوچستان
  ❇️انجمن علمی اقتصاد دانشگاه شیراز
  ❇️اتحادیه انجمن‌های علمی دانشجویی علوم سیاسی

  در نظر دارند به منظور ارتقاء توان تحلیل‌گری دانشجویان و فارغ‌التحصیلان اقتصاد دوره‌هاي آموزشي کوتاه مدت " اندیشه‌ورزی روشمند توسعه " را برگزار نمایند.

  🔔زمان برگزاری:
   تابستان و پاییز ۱۴۰۱   
                          
  ✅ هزینه ثبت نام 
   هر کلاس ۲۵۰ هزار تومان 
  ثبت نام کل دوره به صورت همزمان با قیمت ۸۵۰ هزار تومان 
  ✅هزینه ثبت نام دانشجویان برای هر کلاس ۱۵۰ هزار تومان 
  ✅ثبت نام کل دوره به صورت همزمان با تخفیف دانشجویی ۵۵۰ هزار تومان

  ♻️ جهت ثبت نام مبلغ مورد نظر را به شماره کارت
  ۶۲۲۱-۰۶۱۰-۶۰۶۱-۵۴۲۶
   ... بیشتر بخوانید ...

 • به بهانه انتشار کتاب «اقتصاد دانش بنیان،مبانی، مفاهیم و روش شناسی » هرکس که شرافت و صلاحیت بیشتری داشته باشد فشار معیشتی به او بیشتر است

  فرشاد مومنی عضو هیات علمی دانشگاه علامه و اقتصاددان در یک نشست مجازی با موضوع «اقتصاد دانش بنیان و توسعه ملی» با بیان اینکه دانش بنیان شدن چیزی نیست که یکباره در تاریخ بشر رخ داده باشد، گفت: توسعه به مثابه اقدام های مشخص، دگرگونی های اعتلا بخش و نتایج معین است. در کلی ترین و عام ترین تلقی از توسعه به مثابه فرایندهای اعتلا بخش، می توان آن را دگرگونی های معطوف به هم راستاسازی منافع فردی و جمعی و همچنین فرآیندهای هم راستاساز ملاحظات کوتاه مدت و بلند مدت دانست. ما باید ساز و کارهایی پیدا کنیم که افراد در خدمت منافع جمعی هم قرار بگیرند. چنین امری با علم محوری و تولید محوری تضمین می شود.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • مراسم بزرگداشت استاد فقید میرمصطفی عالی نسب "پدر تولید ملی" به مناسبت هفدهمین سالگرد درگذشت ایشان تحت عنوان: 《میرمصطفی عالی نسب و اداره‌ی اقتصاد ملی در شرایط بحرانی》

  افزایش نرخ ارز و تورم به تدریج منجر به تعطیلی بخشی از صنایع و فشار تورم و بیکاری موجب دور شدن مردم از حاکمیت می‌گردد. 
  میرمصطفی عالی نسب

  بمناسبت هفدهمین سالگرد درگذشت استاد فقید میرمصطفی عالی نسب «پدر تولید ملی» مراسم بزرگداشتی تحت عنوان «میرمصطفی عالی نسب و اداره‌ی اقتصاد ملی در شرایط بحرانی» بشرح ذیل برگزار می‌گردد.
  سخنرانان:
      دکتر حسین نمازی تحت عنوان "عالی نسب و توصیه‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی برای اداره اقتصاد ملی"
      دکتر عباس شاکری تحت عنوان "مواجهه با شرایط تورمی: مقایسه دوران جنگ و پس از جنگ"
      دکتر محمدرضا بهشتی تحت عنوان "پیوند نظر و عمل در تجربه عالی نسب"
      دکتر فرشاد مومنی تحت عنوان "میرمصطفی عالی نسب پرچمدار اعتلای اقتصاد ایران"

  ... بیشتر بخوانید ...

نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: