اقتصادی
 • در گفت‌وگو با محمد ستاري‌فر عنوان شد: رنگ و بوي قبيله‌اي در بودجه

  سيدمسعود آريادوست: «برخي شب‌ها به حال اين اوضاع گريه مي‌کنم»؛ اين جمله، خلاصه‌ نگاه محمد ستاري‌فر، رئيس اسبق سازمان برنامه و بودجه کشور در قبال وضعيت اقتصادي، روند برنامه‎ريزي و همچنين فرجام معيشت مردم ايران است. ستاري‌فر که سال‌هاست با هيچ رسانه‌اي گفت‌وگوي رودررو نداشته، ضمن پذيرش دعوت خبرنگار «شرق»، گفت‌وگويي تفصيلي و سه‌ساعته را درخصوص اصلاح ساختار بودجه به انجام رساند. خاطرات مستند اين اقتصاددان، اوج فاصله‌گرفتن دولت از مردم و خرابکاري در بودجه کشور را نشان مي‌دهد. .

  ... بیشتر بخوانید ...

 • آشفتگی معرفتی ریشه اصلی بحران های تشدید کننده توسعه نیافتگی کشور

  دکتر فرشاد مومنی از اقتصاددانانی است که حرفهای زیادی در زمینه «توسعه» برای گفتن دارد. او که سال هاست علاوه بر دانشگاه در موسسه دین و اقتصاد نیز به پژوهش و اندیشیدن مشغول است در این گفت گو با بیانی آکادمیک به نقد و واررسی مشکلات اقتصادی امروز کشور می پردازد.

  به اعتقاد مومنی ما باید بپذیریم که نه فقط در حوزه اقتصادی بلکه در سایر حوزه‌ها هم دچار آشفتگی معرفتی هستیم و در ساحت‌های نظر و عمل کاستی‌های بسیار جدی هم در معرفت علمی و هم در معرفت دینی داریم.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • سوالی که فرشاد مومنی در نشست دین و اقتصاد مطرح کرد آیا افزایش قیمت بنزین موجب خوش بینی مردم می شود؟/ افزایش نرخ بنزین، ۲.۵ برابر حجم کل یارانه نقدی رانت توزیع خواهد کرد

  .مشاور اقتصادی دولت دفاع مقدس اظهار داشت: ما برای آموزه هایی که از آنچه در دوران جنگ تحمیلی اتفاق افتاده و آن کارنامه درخشان را رقم زد، باید سه متغیر کنترلی شامل: رابطه مردم با حکومت، بنیه تولید ملی و مسأله عدالت اجتماعی را در نظر بگیریم. هر سیاستی که اثر منفی روی این موارد بگذارد سرابی بیش نخواهد بود و از این منظر در دوران دفاع مقدس، نقطه‌های درخشان در تاریخ اقتصادی ایران و در دوران بعد از جنگ تحمیلی، فاجعه بارترین خطاها در این زمینه ها رخ داده است. همچنین کارنامه‎ای که تاکنون از شورای عالی اقتصادی مشاهده می‎کنیم؛ حکایت از این دارد که نگرش های سطح توسعه سهمی نزدیک به صفر در تصمیمات اقتصادی دارد. معنای این سخن این است که تنوع مشکلات به اندازه‌ای شده که آنها قادر به بهره‌گیری از نظرات توسعه‌گرا برای توسعه اقتصاد ملی نیستند.

  ... بیشتر بخوانید ...

سیاسی اجتماعی
سخنران : دکتر علیرضا غفاری/ کارشناسی ارشد و مدرس مبارزه با پولشویی
زمان : 

پنج شنبه 23ابان ماه ساعت ۱۴ الی 16


مکان : 

بلوار کشاورز، نرسیده به میدان ولیعصر، خیابان برادران مظفر، نبش کوچه شهید ذاکری، پلاک ۱۲۶

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: