اقتصادی
 • مسکن مهر با برنامه جامع تامین مسکن فاصله نجومی دارد--- ناصر ذاکری در موسسه مطالعات دین و اقتصاد مطرح کرد:

  ناصر ذاکری که در سال 1369 مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه تهران دریافت کـرده اسـت، سـخنان خـود را بـا علـت اصـی پرداخـتن دولتهای نهم و دهم به برنامه مسکن مهر آغاز کرد و گفت: «مسـکن یکی از نیازهای اصلی انسـان اسـت. همه دولتها برای بخش مسکن برنامه تهیه می کنند. اما در کشورهای درحال توسعه مشکل مسکن حادتر است ایران نیز از این مسـاله مسـتثنی نیسـت.  در ایران سال 1357 دشـواریهای بخـش مسـکن محسـوس بـود و حاشـیه نشـی در شـهرهای بـزرگ بـه صـورت حلبی آبادهـا و گودهـای جنـوب تهـران وجـود داشـت.در واقع می توان از این مهم به عنوان یکی از علل اصلی انقـلاب 57 نـام بـرد. در فروردیـن 1358 امـام خمیـنی )ره) دسـتور افتتاح حسـاب 100 را برای کمک به حل مشـکل مسـکن افـراد کـم درآمـد صـادر کردند. طی چند ده سال گذشته هریک از دولتها برنامه ها و اقداماتی برای بخش مسکن انجام داده اند و مسکن مهر عنوان کلی برنامه دولت نهم در بخش مسکن بود.«

  ... بیشتر بخوانید ...

 • احمدی‌نژاد اقتصاد ایران را ٥ برابر وابسته‌تر‌ کرد---قیاس ٢ دولت اصلاحات و دولت‌های نهم و دهم به روایت مؤمنی

  ایران سه تلاش راسخ را در راه توسعه‌یافتگی پشت‌ سر گذاشته است؛ سه تلاشی که البته در راه نخواستن شرایط موجود بود و همین سبب شد توافقی سر خواسته‌ها شکل نگیرد و ثمره‌ای از این تلاش‌ها به بار ننشیند. به گفته فرشاد مؤمنی، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، ایران در قرن بیستم برای توسعه‌خواهی، انقلاب مشروطه، جنبش ملی‌شدن صنعت نفت و انقلاب اسلامی را تجربه کرده است. این اقتصاددان در بررسی شرایطی که ایران پشت سر گذاشته، به نکات جالبی اشاره می‌کند؛ اینکه آزادسازی اقتصادی چه زمانی برای اقتصاد مرکز توجه قرار گرفت. به گفته او، تاریخ اقتصادی ایران نشان می‌دهد مطالبه گوهری که در قرارداد ترکمانچای و گلستان که در افواه عامه، به‌عنوان ناجوانمردانه‌ترین تحمیل‌ها به ایران در نظر گرفته شده، این بوده که سقف حقوق گمرکی ما از پنج درصد فراتر نرود و ما کاملا با رهاسازی و آزادسازی، ماجرای اداره اقتصاد را جلو ببریم و این آغاز اصرار بر آزادسازی اقتصادی در ایران بود که البته میزان و چگونگی ایجاد آن کماکان محل اختلاف اقتصاددانان است... بیشتر بخوانید ...

 • گزارش سخنرانی دکتر فرشاد مومنی در سمینار چشم‌انداز اقتصاد ایران "پایان دوره خام فروشی؛نقطه ی عطف اقتصاد ایران"

  دکتر فرشاد مومنی در سمینار چشم
  انداز اقتصاد ایران که در بیست و هشتم
  بهمن ماه در موسسه پرسش برگزار شد،
  به بررسی «نسبت تحولات سال 1396 با
  اهداف دورمدت اقتصاد ملی » پرداخت.
  وی به نقش رفتار مالی دولت در بهبود
  عمکلرد اقتصادی اشاره کرد و گفت:
  مالیه دولت خود دولت است و از این رو
  دولت باید نظا م مند عمل کند. آنچه در
  پی می آید مشروح سخنان وی در این
  نشست است.

  ... بیشتر بخوانید ...

سیاسی اجتماعی
 • حیاتی‌ترین مطالبه از رئیس جمهور جدید--- گزارشی از بزرگداشت مرحوم دکتر حسین عظیمی

  نزدیکی بزرگداشت مرحوم دکتر عظیمی با انتخابات ریاست‌جمهوری ١٣٩٦، سبب شد سخنرانی برخی از استادان  با اینکه با محور اقتصاد سیاسی توسعه شکل گرفته بود، به این موضوع متمایل شود.  سه نفر از سخنرانان در بخش دوم این همایش به موضوع امنیت ملی در ابعاد اقتصاد سیاسی اشاره کردند که باید مورد توجه ریاست‌جمهوری آینده قرار گیرد. بر همین اساس هم فرشاد مومنی با بیان عقب‌افتاده‌بودن سؤالات مطروحه از نامزدهای ریاست‌جمهوری، خواستار آن شد که: «رئیس‌جمهور آینده باید به ما بگویند با گروه‌‌هایی که نفعشان در تشنج‌‌آفرینی و تن‌دادن به بازی آمریکا و اسرائیل است، چطور می‌خواهد با سیاست داخلی آنها را آرام کنند و راه را بر سر تهدید بسیار بزرگی که نظام حیات جمعی ما در شرایط کنونی متوجه آن است، ببندند». چکیده‌ای از این همایش را در ادامه می‌‌خوانید.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • فرشاد مؤمني در گفت‌و‌گو با «شرق» نسبت به فريب مردم با قول‌هاي غير متعارف هشدار داد

  شعار پشت شعار. بي‌آنكه به عواقب آن بنگرند. دوازدهمين انتخابات رياست‌جمهوري از سوي برخي از نامزدهاي انتخاباتي، بستري شده براي عوام‌فريبي. گويا شيوه احمدي‌نژادي كماكان ادامه دارد و رأي‌خري از اين طريق، هنوز هم از سوي برخي از نامزدها، كارا به نظر مي‌رسد. محمدباقر قاليباف و ابراهيم رئيسي دو نفر از اين كانديداها، بيشترين شعارهاي پوپوليستي و غيركارشناسي را در اين دوره به خود اختصاص داده‌اند. فرشاد مؤمني، اقتصاددان و عضو هيئت‌علمي دانشگاه علامه طباطبايي در تحليل آنچه به گفته او مغاير با منافع ملي است، به «شرق» مي‌گويد: «علت پوپوليستي‌ترشدن شعارهاي انتخاباتي در هر دوره، دامن‌زدن بر مناسبات مبتني بر حذف و ستيز است. در اين صورت كسي به سمت سازندگي و اعتلابخشي حركت نمي‌كند».

  ... بیشتر بخوانید ...

 • با حضور دکتر فرشاد مومنی و دکتر حسین راغفر در موسسه موطالعات دین و اقتصاد برگزار شد: اقتصاد سیاسی شهر تهران

  دکتر فرشاد مؤمنی: به عنوان مقدمه ای برای ورود به بحث چند نکته را خدمتتان عرض می کنم:  در سطح نظری گفته می‌شود وقتی شفافیت در کار نباشد، علم، قانون و برنامه مزاحم تلقی می‌شوند و در اداره امور جنبه کاملا حاشیه‌ای پیدا می‌کنند و اگر دقت کرده باشید در یک اقتصاد سیاسی رانتی، این مسئله؛ یعنی شفاف‌نبودن، هم از طریق مسدودکردن مجاری برخی اطلاعات و هم از طریق دستکاری برخی دیگر از اطلاعات و هم گذاشتن تفسیرهای نامربوط روی برخی اطلاعات غیرقابل‌ کتمان، فضای غیرمشارکت‌جویانه را به وجود می‌آورد که محور اصلی این امکان‌ناپذیری یا امتناع مشارکت هم مسئله دشواری‌های فهم بهنگام آمار و اطلاعات و واقعیت‌هاست.

  ... بیشتر بخوانید ...

سخنران : با شرکت آقایان:-- دکتر علی رضاقلی نویسنده کتاب مشهور جامعه شناسی نخبه کشی ---مهندس سید علی آذربادگان از مدیران برجسته صنعت کشور ---دکتر محمدرضا واعظ مهدوی معاون توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه
زمان : 

پنج شنبه 28/2/96 از ساعت 14 الی 16


مکان : 

موسسه مطالعات دین و اقتصاد، بلوار کشاورز، خیابان شهید برادران مظفر پلاک 126

حضور برای عموم آزاد است.

 

دیدگاه های روز
 • راغفر نسبت به شکل‌گیری دو طبقه قارون‌های حاکم و دوزخیان زمین در کلانشهرها هشدار می‌دهد----ظهور سرمایه‌داری کازینویی در تهران

  تهران با این مدیریت شهری رانتی روز به روز به دوزخی نزدیک می‌شود که ظهور سرمايه‌داري كازينويي را نوید می‌دهد. این مدیریت رانتی با ایجاد نابرابري‌هاي عظيم اقتصادي اجتماعي، شهرنشینان را به دو طبقه قارون‌هاي حاكم و دوزخيان زمين تقسيم مي‌كند و سائوپائولوي ديگري در كنار تهران شكل خواهد گرفت. حسین راغفر، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا در بررسی ریشه‌های فقر شهری، می‌گوید: «[با این اوصاف] این شهر كازينويي جديد، اين ظرفيت را فراهم مي‌كند كه مردم را شايد براي يكصد سال ديگر سرگرم کند ... همزمان گروه‌هاي نخبه‌، با امنيت شخصي در مناطق گيت‌دار زندگي خواهند كرد و بقيه جامعه هم دوزخيان زمين هستند كه به حال خودشان رها شده و در قالب تشكل‌ها و گروه‌هاي مافيايي جرم و جرايم رشد كرده و زندگی مي‌كنند.»

  ... بیشتر بخوانید ...

 • در آستانه چهاردهمین سالگرد دکتر حسین عظیمی پنجمین همایش سالانه مرزهای اقتصاد توسعه ؛ روز دوشنبه 18 اردیبهشت دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی با مشارکت موسسه مطالعات دین و اقتصاد برگزار می کند.

  پنجمین همایش سالانه مرزهای دانش اقتصاد توسعه تحت عنوان «دولت توسعه گرا، پیوند خردورزانه اقتصاد و سیاست» روز دوشنبه 18 اردیبهشت با مشارکت دانشکده اقتصاد علامه طباطبایی و موسسه مطالعات دین و اقتصاد برگزار می گردد. در این همایش که از ساعت 14.30 آغاز می شود به ترتیب آقایان دکتر عباس شاکری(ریاست دانشکده) و دکتر علی رضا قلی تحت عنوان «انبوه فساد و بیداد در اقتصاد سیاسی ایران»سخنرانی می نمایند. 

  ... بیشتر بخوانید ...

 • محسن ایزدخواه (پژوهشگر حوزه کار و تامین اجتماعی) در گفت‌و‌گو با «آرمان» مطرح کرد: کارگران نیاز به ترحم ندارند

  «دولت از منظر سه جانبه گرایی و به منظور برقراری امنیت در حوزه روابط کار مسئولیت بیشتر و مهم‌تری نسبت به شرکای اجتماعی خود دارد. بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی، تدوین استراتژی صنعتی کشور، اولویت دادن به تولید به جای رونق بخشیدن به دلالی و سوداگری، فراهم کردن فضای آزاد و رقابت و از آن مهم‌تر شفاف سازی در معاملات دولتی و تبیین تصویری از ایران به جهانیان به منظور جلوگیری از ایران هراسی در راستای موفقیت‌های حاصل شده از برجام می‌تواند تنها گوشه‌ای از مسئولیت‌های دولت در فراهم کردن امنیت شغلی و بهبود فضای کسب و کار برای کارگران و کارفرمایان باشد». اینها بخشی از اظهارات محسن ایزدخواه، پژوهشگر حوزه کار و تامین اجتماعی همزمان با روز جهانی کار و کارگر در گفت‌و‌گو با «آرمان» است. او همچنین با اذعان به اینکه یک شکاف درآمدی تاریخی بین حداقل دستمزد و خط فقر وجود دارد و دولت‌ها در دو سطح قادر خواهند بود که این شکاف را بهبود ببخشند، می‌گوید: «دولت دکتر روحانی در طول چهار‌ساله گذشته با توجه به رکود و تورم حاکم بر ا... بیشتر بخوانید ...

نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی:ارتباط با ما

تلفن تماس: 88905607
فاكس: 88800333
آدرس پست الکترونیک info@ires.ir

نشاني : تهران، بلوار كشاورز، خيابان شهيد برادران مظفر، پلاك 126 كد پستي 1416753786 ارسال فرمایید.

our Telegram Channel  به کانال تلگرامی ما بپیوندید

همکاری افتخاری

موسسه مطالعات دين و اقتصاد، موسسه‌اي غير دولتي و غير انتفاعي است كه در سال 1378هجري شمسي ( 2000 ميلادي) جهت انجام مطالعات و پژوهش‌هاي كاربردي، بنيادي و توسعه‌اي در قلمرو اقتصاد ديني، اقتصاد اسلامي و اقتصاد ايران تاسیس گردید.

بازدیدکنندگان گرامی؛ موسسه مطالعات دین و اقتصاد از همکاری شما در ارسال اخبار و اطلاعات استقبال می کند. شما می توانید مقالات خود را به آدرس ایمیل موسسه ارسال کنید.

حقوق معنوی سایت

کلیه حقوق مادی و معنوی، حق نشر و عرضه پایگاه (نرم افزار) و محتوای آن متعلق به موسسه مطالعات دین و اقتصاد است. نقل مطالب با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوط بلامانع است.

انعکاس مطالب و اخبار در این سایت لزوما به معنی دیدگاه های این موسسه نمی باشد.

طراحی توسط : ماکرومدیا