اقتصادی
 • دولت اقتصاد را به شكلي سامان دهد كه كرامت انسان‌ها حفظ شود----دكتر حسين راغفر اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفتگو با روزنامه اطلاعات عنوان کرد:

  دكتر حسين راغفر استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا معتقد است ابر چالش اصلي اقتصاد ايران، مربوط به نظام تصميم‌گيري‌هاي اساسي است. نظامي كه در برنامه‌ريزي‌هايش به دنبال حفظ منافع گرو‌ه‌هاي خاص است و نه حافظ منافع مردم به اعتقاد وي دولت يازدهم ميني‌ماليستي است و تلاش دارد حداقل مداخله در اقتصاد كشور را داشته باشد. استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا كه از بنيانگذاران مؤسسه دين و اقتصاد است با اشاره به اين گفته اينشتين كه با تفكري كه موجب بروز يك مشكل شده، نمي‌توان به حل همان مشكل پرداخت، براي حل معضلات اقتصادي بر تغييرنگاه به نقش دولت تاكيد دارد.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • فقر احساسی فعلي در ٧٠ سال گذشته بی‌سابقه است؛ هشدار دکتر حسین راغفر نسبت به تشديد يك اختلال اقتصادي - اجتماعي

  «فقر احساسی حاکم بر جامعه در ٧٠ سال اخیر بی‌سابقه است». این را حسین راغفر، اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا می‌گوید. فقری که لزوما ارتباطی به بی‌خانمان‌ها و گورخواب‌ها ندارد، بلکه «احساس فقدان» را نشان می‌دهد. احساسی که در میان ثروتمندان و صاحبان املاک نجومی هم به چشم می‌خورد. این همه در جامعه‌ای است که مصرف‌گرایی و تجمل‌گرایی در آن ارزش محسوب می‌شود. فردی که درگیر فقر احساسی است، بسته به جایگاه اجتماعی‌اش حرص داشتن بیش از آنچه مالک آن است را می‌زند. گاهی به تکه‌گوری پناه می‌برد و گاه ملكي را با نصف قیمت هدیه می‌گیرد. راغفر در گفت‌وگوی خود با «شرق» بخشی از فقر احساسی موجود را در مصرف‌گراشدن جامعه می‌داند.
   

  ... بیشتر بخوانید ...

 • كوته‌نگري نتيجه اقتصاد رانتي است، دکتر فرشاد مومنی در نشست «بيم‌ها و اميدها در جهاني پرمخاطره» مطرح کرد

   نشست «بيم‌ها و اميدها در جهاني پرمخاطره» با سخنراني فرشاد مومني، استاد دانشگاه علامه طباطبايي و مدير موسسه دين و اقتصاد، اخيرا در پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي برگزار شد. مومني محور بحث خود را «اقتصاد مبتني بر دانايي» قرار داده و گفت از آنجا كه عنصر كليدي توضيح‌دهنده وضع موجود، عنصري فرهنگي و انديشه‌اي است تا زماني كه ما گرفتاري‌هاي خود را در ساحت انديشه نتوانيم حل و فصل كنيم، نخواهيم توانست در عمل كاري در عرصه اقتصاد به جلو ببريم. وي ادامه داد اگر به توليد به مثابه يك نظام حيات جمعي نگاه كنيد يعني عنصر گوهري در اين توليد محوري، مجال دادن به خلاقيت است و فرقي نمي‌كند كه اين خلاقيت در عرصه انديشه باشد يا سياست يا ترتيبات اجتماعي يا در بنگاه‌هاي توليدي زيرا زيرسيستم‌هاي اجتماعي آيينه يكديگرند و قانون حاكم بر آنها نيز قانون ظروف مرتبطه است. در واقع، توليد و خلاقيت كليد اصلي بقا و بالندگي جامعه بشري است و اين فهم در هر جايي كه هويت جمعي پيدا كرده است، آنها نجات پيدا كرده‌اند.  نكته  اينكه مقصود ... بیشتر بخوانید ...

سیاسی اجتماعی
 • محسن ايزدخواه معاون پیشین سازمان تامین اجتماعی: دست دولت‌ها بايد از منابع صندوق‌هاي بيمه‌اي کوتاه شود

  موسسه دين و اقتصاد اواخر هفته گذشته جلسه‌اي با عنوان مسائل و چالش‌های صندوق‌های بیمه‌ای در آستانه برنامه ششم توسعه برگزار كرد كه در اين جلسه‌ محسن ايزدخواه، كارشناس بازار كار و عضو پيشين هیات مدیره صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر در آن به بررسي بحران در صندوق‌هاي بيمه‌اي و بازنشستگي پرداخت. او بازنشستگي پيش از موعد را یکی از دلائل مشكلات به وجود آمده در صندوق‌هاي بازنشستگي دانست و از ذوب يك شبه پول‌هاي سازمان تامين اجتماعي با سياست‌هاي تعديل ساختاري سخن گفت. ايزدخواه نقش دولت‌ها را در صندوق‌هاي بيمه‌اي منفي تلقي كرد و گفت بايد دست دولت از اين صندوق‌ها كوتاه شود. همچنين خاطرنشان كرد كه جاي شركاي اجتماعي در اکثر صندوق‌‎هاي سرنوشت‌ساز خاليست و 50 سال است كه نمايندگان كارگري و كارفرمايي هيچگاه زينت‌المجالس نبودند. او مي‌گويد دولت احمدي نژاد مي‌خواست شركت‌هاي سازمان تامين اجتماعي را به بابك زنجاني واگذار كند!

  ... بیشتر بخوانید ...

 • نسبت علوم اسلامی با علوم انسانی---گفتاری منتشرنشده از شهید آیت‌الله دکتر بهشتی

  متنی که پیش‌روی شما قرار دارد، گفتاری است از شهید آیت‌الله دکتر بهشتی که در سال ۱۳۵۶ خطاب به طلاب مدرسه منتظریه‌الشمس (حقانی) و در حضور استادان آن ایراد شده است. متن حاضر كه برای نخستین بار برای انتشار در اختیار «شرق» قرار داده شده، از سه منظر جالب توجه است. نخست، از منظر محتوای بحث که به تبیین رابطه و نسبت میان علوم اسلامی و علوم انسانی مربوط می‌شود. چنانچه خواهید دید، درک صحیح این رابطه به بیان علل ضرورت آشنایی طلاب علوم دینی به‌طور خاص و علاقه‌مندان به اسلام‌شناسی به طور عام با علوم انسانی جدید می‌انجامد. دوم، شیوه بیان مطلب است که نوع رابطه میان استادان مدرسه با طلاب را به تصویر می‌کشد؛ رابطه‌ای توأم با احترام متقابل اما صراحت و صداقت. سوم، این متن به لحاظ آشنایی با فضای فرهنگی و فکری آن زمان، از منظر تاریخی نیز شايان توجه است، ازجمله برای علاقه‌مندان به شناخت تاریخ فکری ایران معاصر به‌طور‌کلی و شناخت واقعیت‌های مربوط به مدرسه حقانی به طور خاص؛ واقعیت‌هایی که افسانه‌پردازی‌های موهوم ... بیشتر بخوانید ...

 • بی تدبیری وزارتخانه های بهداشت و رفاه در طرح تحول سلامت به یک اندازه---محسن ایزدخواه در نشست نقد طرح تحول سلامت عنوان کرد

   این روزها وزارت بهداشت در معرض بیشترین هجمه‌ها در مورد کاستی‌های طرح تحول سلامت است اما به گمان من این بحران‌ها در اثر بی‌تدبیری‌های وزارت رفاه شکل گرفت و می‌توانم بگویم اگر بی‌تدبیری در وزارت رفاه بیشتر از وزارت بهداشت نباشد، همپای آن است.» این سخنان آغازین محسن ایزدخواه در نشست نقد طرح تحول سلامت بود که شامگاه دوشنبه در موسسه مطالعات دین و اقتصاد برگزار شد. 

         ایزدخواه ادامه داد: «در واقع صندوق‌های بیمه‌ای خودشان می‌دانند در چه گردابی قرار گرفته‌اند اما باز هم تاکید می‌کنند که طرح تحول سلامت را یک طرح ملی می‌دانند و از آن حمایت می‌کنند. این نشان می‌دهد نه در آغاز و نه امروز، صندوق‌ها ارزیابی درستی از بار مالی طرح تحول سلامت نداشته‌اند.»

         وی با اشاره به وجود حدود 25 صندوق بیمه‌ای در کشور گفت: «از این تعداد، 4 صندوق عمومی است که شامل سازمان تامین اجتم... بیشتر بخوانید ...

سخنران : آقای دکتر احسان خاندوزی
زمان : 

پنجشنبه 30 دی ماه 1395 از ساعت 14الي 16


مکان : 

بلوار کشاورز نرسیده به میدان ولیعصر خیابان برادران مظفر نبش کوچه شهید ذاکری پلاک126موسسه دين و اقتصاد

دیدگاه های روز
 • تاملاتی درباره یک دستور ؛ بحران سازی یا بحران سوزی در سازمان تامین اجتماعی

  به دنبال دستور رییس جمهور محترم در خصوص افتتاح حسابی جداگانه نزد خزانه داری کل جهت هزینه های درمانی سازمان تامین اجتماعی محسن ایزدخواه - معاون اسبق حقوقی و امور مجلس این سازمان- یادداشتی را در نقد این دستور انتشار داده است که همزمان در روزنامه های سپید، جهان اقتصاد و عصر اقتصاد امروز 13 دی ماه 1395 به چاپ رسیده است که متن آن در پی می آید:

  ... بیشتر بخوانید ...

 • طرحی که درمان را شفا نداد---محسن ايزدخواه (معاون سابق سازمان تامین اجتماعی) در گفتگو با روزنامه وقایع اتفاقیه عنوان کرد

  طرح تحول سلامت، حالا ديگر سه ‌ساله شده است؛ طرحي پرحرف‌و‌حديث که به باور بسياري،  با‌وجود نيات خوبي که براي بهبود ارائه خدمات سلامت داشته، نتوانست در اجرا موفق عمل کند و نارضايتي کادر درمان ازجمله پرستاران از تعرفه‌هاي مقررشده براي ارائه خدمات درماني و معوقات مالي پرداخت‌نشده در سال‌هاي گذشته، چگونگي تداوم اين طرح را با ابهاماتي مواجه کرده است. شايد يکي از دلايلي که وزارت بهداشت را ملزم کرد تا اعتبارات تداوم اين طرح را از محل‌هاي ديگري تأمين کند، همين بحث جبران هزينه‌هاي تحميل‌شده طرح تحول سلامت باشد و به همين منظور، با اختياراتي که قانون به دولت داده است، وزارت بهداشت، طرح ادغام بيمه‌ها را استارت زد که در کشمکش‌هاي به‌وجود‌آمده ميان دو وزارتخانه بهداشت و تعاون و رفاه اجتماعي، فعلا معلق باقي مانده است. 

  ... بیشتر بخوانید ...

 • برنامه‌ریزی در ایران براساس تجارب گروه مشاوره دانشگاه هاروارد در ایران در تهیه برنامه عمرانی سوم

  کتاب برنامه‌ریزی در ایران دیدگاه جدیدی را در مورد عوامل ناکامی برنامه‌ریزی اقتصادی در ایران مطرح می‌کند. این کتاب را «گروه مشاوره‌ای دانشگاه هاروارد» به‌عنوان گزارش مفصل رویدادهای دوره‌ی چهارساله‌ی فعالیت خود در سازمان برنامه‌ریزی ایران به رشته‌ی تحریر درآورده‌اند. این گروه در اواسط دهه‌ی ۱۳۳۰ به درخواست ابوالحسن ابتهاج، رئیس وقت سازمان برنامه به‌منظور ارائه‌ی کمک فنی به این سازمان در تهیه‌ی برنامه‌ی عمرانی سوم (۱۳۴۲-۴۶) به ایران آمدند و به‌دلیل فراهم‌نبودن شرایط مناسب برای ادامه‌ی کار، در سال ۱۳۴۱ کشور را ترک کردند.

  ... بیشتر بخوانید ...

نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: