اقتصادی
 • هشدار دو اقتصاددان به مسئولان درباره خروج استعدادهای کشور در آستانه انقلاب چهارم صنعتی

  نشست شاخه اقتصادی فرهنگستان علوم با موضوع «اقتصاد دیجیتال و آینده اقتصاد ایران» برگزار شد.

  دکتر فرشاد مومنی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه، در این نشست با بیان اینکه جوامع اکنون زده با تحولات جدید بی اعتنایی می کنند، گفت: هزینه فرصت اکنون زدگی برای ایران، درآینده بسیار بالاتر خواهد رفت. در عصر اقتصاد دیجیتال، انسان ها به انسانی ترین جایگاه خود در طول تاریخ می رسند. در آستانه موج دوم انقلاب صنعتی، جان استوارت میل نامه ای به رهبران انگلستان می نویسد و می گوید اگر فکر می کنید می توانید همچنان با تحقیر و نادیده گرفتن انسان ها به حکومت خود ادامه دهید، در اشتباه هستید. بنابراین در عصر دانایی وقتی انسان ها جایگاه های بی سابقه ای پیدا می کنند، فقط حکومت هایی می توانند پایدار بمانند که نگرش خود درباره انسان را متناسب با این تغییر، وفق دهند.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • کارشناس اقتصاد انرژی: اصطلاحی به نام یارانه پنهان در هیچ سند علمی وجود ندارد/ نفت و گاز خودمان را به داخل کشور صادر می کنند/ پالایشگاه ها در 6 ماهه اول سال 1401، بدون افزایش یک لیتر تولید، به اندازه کل سال 1400 سود کسب کرده اند

  نشست اقتصادی با موضوع اقتصاد سیاسی دستکاری قیمت های کلیدی برگزار شد.

  همت قلی زاده کارشناس اقتصاد انرژی در این نشست با بیان اینکه جنس تورم ها تا سال 1386   با جنس تورم ها از سال 1386 به بعد متفاوت است، گفت: در آن سال تصور بر این بود که راه نجات کشور پیدا شده است. به هر دلیلی این موضوع شفاف نشد و نتیجه اش همین شد که الان با آن مواجه هستیم. این اصطلاحی که راه نجات نامیده شد، «یارانه پنهان انرژی» نام دارد که از سال 1369 تبلیغات گسترده ای برای آن شکل گرفت. آنچه که یارانه پنهان انرژی نام گرفته همان جهانی سازی نرخ انرژی است که از اساس با واژه اصیل یارانه که یک واژه علمی است تفاوت دارد. اساسا هم اصطلاح یارانه پنهان انرژی در هیچکدام از اسناد علمی وجود ندارد.

  ... بیشتر بخوانید ...

 • فرشاد مومنی: طی 11 ماه حداقل دستمزد نیروی کار از 253 دلار به 122 دلار رسیده است/ تا کی می‌خواهید به این روند ادامه دهید؟

  نشست اقتصادی موسسه دین و اقتصاد با موضوع «اقتصاد سیاسی دستکاری قیمت های کلیدی» برگزار شد.

    دکتر فرشاد مومنی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی(ره) در این نشست با بیان اینکه آنقدر برای پیشبرد شوک درمانی افسانه سرایی کرده اند که توضیحات کارشناسان دلسوز مسموع واقع نمی شود، گفت: پرسش بزرگی که باید به آن پاسخ داده شود این است که چه اتفاق دیگری باید رخ دهد تا عده ای متوجه شوند در مسیر شوک درمانی همه ضرر می کنند؟ بعد از سی سال شوک درمانی باید پاسخ داده شود این روند انحطاط تا کجا می خواهد ادامه پیدا کند؟ گویی منافع مافیاها به جای منافع مردم، اصل و محور قرار گرفته است. کاش بگویند به چه حساس هستند تا ما با آن زبان سخن بگوییم.

  ... بیشتر بخوانید ...

سیاسی اجتماعی
سخنران : 🔰دکتر محمد رضا واعظ مهدوی 🔰دکتر سید محمود کاشانی 🔰دکتر هادی وحید خراسانی 🔰دکتر مجتبی امیری 🔰دکتر فرشاد مومنی 🔰دکتر محمدجواد حق شناس 🔰دکتر محمود صادقی 🔰مهندس محسن مهرعلیزاده 🔰دکتر علی جزایری 🔰دکتر حسین راغفر 🔰محمدامین کریمی
زمان : 

سخنرانی روز پنج شنبه ۱۸ اسفند سال ۱۴۰۱

 از ساعت ۱۴ الي ۱۶ به صورت لایو و از طریق اسکای روم موسسه مطالعات دین و اقتصاد برگزار خواهد شد.


مکان : 

‏  https://www.skyroom.online/ch/amirmahdisaffar/institute-of-religion-and-economic

 

دیدگاه های روز
نظرسنجی
تقسیم سازمان مدیریت و برنامه ریزی به 2 معاونت برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی: